Logie Awards 2017: Complete List Of Nominations

Who will win the Gold Logie?

Logie Awards 2017: Complete List Of Nominations

The 59th Annual Logie Awards is on this weekend. Our home-grown Aussie stars will begin walking the red carpet from 4pm on Sunday.

We'll have continuing coverage via Scoopla.

But in the meantime, here's the full list of who's been nominated for what.

TV WEEK GOLD LOGIE - Best Personality on Aussie TV

- Grant Denyer (All Star Family Feud, Family Feud, The Great Australian Spelling Bee)

- Jessica Marais (Love Child, The Wrong Girl)

- Peter Helliar (The Project)

- Rodger Corser (Doctor Doctor, The Doctor Blake Mysteries)

Samuel Johnson (Molly)

- Waleed Aly (The Project)

MOST OUTSTANDING NEWCOMER

- Elias Anton (Danny Kelly, Barracuda)

- Geraldine Hakewill (Chelsea Babbage, Wanted)

- Hunter Page-Lochard (Koen West, Cleverman)

- Rob Collins (Waruu West, Cleverman)

- Tilda Cobham-Hervey (Eliza Grayson, The Kettering Incident)

BEST ACTOR

- Rodger Corser (Doctor Doctor, The Doctor Blake Mysteries)

- Craig McLachlan (Deep Water, The Doctor Blake Mysteries, The Wrong Girl)

- Erik Thomson (800 Words)

- Richard Roxburgh (Rake)

- Samuel Johnson (Molly)

BEST ACTRESS

- Asher Keddie (Offspring)

- Deborah Mailman (Cleverman, Jack Irish, Offspring, Wolf Creek)

- Jessica Marais (Love Child, The Wrong Girl)

- Jessica Mauboy (The Secret Daughter)

- Marta Dusseldorp (A Place To Call Home, Jack Irish, Janet King

BEST PRESENTER

- Amanda Keller (The Living Room)

- Carrie Bickmore (The Project)

- Grant Denyer (All Star Family Feud, Family Feud, The Great Australian Spelling Bee)

- Sarah Harris (Shark Tank, Studio 10)

- Waleed Aly (The Project)

BEST NEW TALENT

- Hayley Magnus (The Wrong Girl)

- Penny McNamee (Home And Away)

- Rob Collins (Cleverman, The Wrong Girl)

- Shalom Brune-Franklin (Doctor Doctor)

- Tiarnie Coupland (Love Child)

BEST DRAMA PROGRAM

- 800 Words

- Doctor Doctor

- Home And Away

- Molly

- Offspring 

- Wentworth

BEST ENTERTAINMENT PROGRAM

- Anh’s Brush With Fam

- Family Feud

- Have You Been Paying Attention? 

- The Voice Australia

- Upper Middle Bogan

BEST NEWS PANEL OR CURRENT AFFAIRS PROGRAM

- Four Corners

- Studio 10 

- Sunrise 

- The Project

- TODAY 

BEST REALITY PROGRAM

- Australian Survivor

- I’m A Celebrity...Get Me Out Of Here!

- MasterChef Australia

- My Kitchen Rules

-The Block 

BEST SPORTS PROGRAM

- In Rio Today

- Monday Night With Matty Johns

- The AFL Footy Show (Nine Network)

- The NRL Footy Show (Nine Network)

- Wide World Of Sports (Nine Network) 

BEST LIFESTYLE PROGRAM

- Better Homes And Gardens

- Gardening Australia

- Luke Warm Sex

- Selling Houses Australia

- The Living Room

BEST FACTUAL PROGRAM

- Australian Story

- Bondi Rescue

- Bondi Vet

- Gogglebox Australia

- Todd Sampson's Body Hack

MOST OUTSTANDING DRAMA SERIES

- A Place To Call Home

- Cleverman

- Rake

- The Code

- Wentworth 

MOST OUTSTANDING MINISERIES OR TELEMOVIE

- Barracuda

- Deep Water

- Molly

- Secret City

- The Kettering Incident

MOST OUTSTANDING ACTOR

- Henry Nixon (Fergus McFadden, The Kettering Incident)

- Noah Taylor (Nick Manning, Deep Water)

- Richard Roxburgh (Cleaver Greene, Rake)

- Rodger Corser (Hugh Knight, Doctor Doctor)

- Samuel Johnson (Ian "Molly" Meldrum, Molly)

MOST OUTSTANDING ACTRESS

- Anna Torv (Harriet Dunkley, Secret City)

- Danielle Cormack (Bea Smith, Wentworth)

- Elizabeth Debicki (Anna Macy, The Kettering Incident)

- Jessica Marais (Joan Millar, Love Child)

- Marta Dusseldorp (Janet King, Janet King)

- Yael Stone (Tori Lustigman, Deep Water)

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR

- Ben Oxenbould (Chris Toohey, Deep Water)

- Damon Herriman (Kim Gordon, Secret City)

- Matt Nable (Coach Frank Torma, Barracuda)

- Rick Donald (Woody, 800 Words)

- Ryan Johnson (Matt Knight, Doctor Doctor

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS

- Debra Lawrance (Mum, Please Like Me)

- Deborah Mailman (Bernadette, Wolf Creek)

- Jenni Baird (Regina Bligh, A Place To Call Home)

- Nicole da Silva (Franky Doyle, Wentworth)

- Victoria Haralabidou (Stephanie Kelly, Barracuda)

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEWCOMER

- Elias Anton (Danny Kelly, Barracuda)

- Geraldine Hakewill (Chelsea Babbage, Wanted)

- Hunter Page-Lochard (Koen West, Cleverman)

- Rob Collins (Waruu West, Cleverman)

- Tilda Cobham-Hervey (Eliza Grayson, The Kettering Incident)

MOST OUTSTANDING ENTERTAINMENT PROGRAM

- Anh’s Brush With Fame

- Gruen

- Have You Been Paying Attention?

- The Voice Australia

- The Weekly With Charlie Pickering

;